My Vám k tomu rádi pomůžeme!
Vážení pacienti, ze zdravotních důvodů v pátek 8.11. neordinujeme. V ordinaci bude přítomna pouze recepční od 8 do 12 hodin.
Děkujeme za pochopení, kolektiv ordinace.
Vážení pacienti, ze zdravotních důvodů v pátek 8.11. neordinujeme. V ordinaci bude přítomna pouze recepční od 8 do 12 hodin.
Děkujeme za pochopení, kolektiv ordinace.
Konzultace
Při první návštěvě pacienta v naší ordinaci dochází k diagnostice přítomné ortodontické vady. Pacientovi vysvětlíme vliv vady na další vývoj chrupu, skusu jako celku a kvalitu jeho života a rozhodneme, zda je potřeba vadu léčit. Pacient je také seznámen s tím, co by se stalo v případě, kdyby navrhovanou léčbu nepodstoupil.
V případě, že uvažujeme o zahájení ortodontické terapie, představíme pacientovi vhodné metody léčby. Pokud má o léčbu zájem, objednáme jej ke zhotovení kompletní ortodontické dokumentace, která je nezbytná ke stanovení individuálního léčebného plánu.
Vstupní vyšetření
Zhotovení kompletní vstupní dokumentace je naprosto nezbytné u každého pacienta v případě, má-li o léčbu zájem, případně potřebujeme-li před jeho rozhodnutím blíže upřesnit individuální léčebný plán.
Vstupní vyšetření zahrnuje stomatologické a rentgenologické vyšetření, diagnostiku ortodontických vad, zhotovení fotografické dokumentace a skenů zubních oblouků, případně další doplňková vyšetření.
Je-li nutné upřesnit léčebný postup na základě analýzy provedených vyšetření, je pacient objednán k tzv. přednesení léčebného plánu.
Přednesení léčebného plánu
Při této návštěvě je pacient seznámen s přesným individuálním léčebným postupem, který byl stanoven na základě kompletní dokumentace. Jsou mu vysvětlena specifika léčby a všechny pomocné terapeutické prvky, které budou během léčby použity (např. kotevní minišrouby či funkční aparáty), stejně jako nejvhodnější ortodontický aparát. V případě potřeby je pacient odeslán na další vyšetření (CBCT) a ošetření (spravení kazů či dentální hygiena).
Dochází také ke stanovení finančního plánu. Pokud má pacient o navrženou léčbu zájem a splňuje požadavky pro zahájení ortodontické léčby (dostačující hygiena a zuby bez kazů), je objednán k zahájení terapie.
Nasazení rovnátek
Lepením fixního aparátu či předáním fóliových nebo snímacích rovnátek dochází k zahájení aktivní fáze ortodontické léčby.
Pacient je poučen o správném užívání aparátků a prevenci možných komplikací léčby. Každý pacient také dostane kompletní hygienickou instruktáž, včetně startovacího hygienického setu s různými druhy kartáčků a dalšími pomůckami nezbytnými pro správné čištění zubů s rovnátky.
Kontrola léčby
Na základě zvoleného druhu terapie dochází v různě dlouhých intervalech k pravidelným kontrolám léčby.
K dalším mimořádným kontrolám může dojít v případě vzniku komplikace (např. uvolnění zámku ze zubu) následkem nedodržování doporučených opatření. Časté opakování takových situací vede k prodloužení i prodražení léčby.
U pacientů, kteří žádnou aktivní léčbu nepodstupují, sledujeme růst a vývoj chrupu v půlročních až ročních intervalech.
Ortodontické kontroly v žádném případě nenahrazují pravidelné kontroly stavu chrupu a dutiny ústní u ošetřujícího zubního lékaře!
Sejmutí rovnátek
Po dosažení plánovaného výsledku dochází k ukončení aktivní fáze léčby. Během jedné návštěvy se sejmou veškeré součásti fixních či fóliových aparátů a odstraní zbytky lepidla ze zubů. Ty se následně vyčistí a vyleští. Opětovně se zhotoví kompletní dokumentace a nejpozději druhým dnem počíná stabilizační fáze terapie, tzv. retence stavu.
V případě léčby snímacími rovnátky u dětí nedochází k úplnému ukončení nošení rovnátek. Ukončením aktivní fáze terapie se rozumí snížení intenzity nošení (na noc) většinou až do doby ukončení výměny chrupu či potřeby další terapie.
Stabilizační fáze
K udržení dosaženého výsledku je nutné zuby v novém postavení nějakou dobu stabilizovat, jinak dochází k recidivě (=návratu) původní vady chrupu v různém rozsahu.
Ke stabilizaci stavu slouží tzv. fixní retainery- nenápadné drátky pevně nalepené na přední zuby ze strany od jazyka a patra, v kombinací s některou formou snímacího rovnátka. Dodržování stabilizační fáze se kontroluje, po pár letech je dosaženo relativní stability.
Po delší době od skončení léčby může docházet k dalšímu zkřivení zubů, avšak ne následkem návratu původní vady, ale přirozeným vznikem vady nové (tzv. terciární stěsnání).
Náš tým